10 czerwca 2016 Udostępnij

Przygotowanie wniosków o dotacje unijne

Wniosek o dotację z UE można przygotowywać samemu, albo też zlecić to wykwalifikowanej firmie, która się tym zajmuje. Na wstępie należy jednak podkreślić, że napisanie wniosku nie jest łatwe i wymaga pewnej wiedzy.

Pracę nad pisaniem wniosku najlepiej będzie rozpocząć od dokładnego poznania całej dokumentacji. Mamy specjalne wytyczne, które odnoszą się do Programów Operacyjnych i trzeba je brać pod uwagę. Nie można zapominać o istotnych celach, które są z tym związane. Tak jak wspomnieliśmy wypełnienie wniosku nie będzie proste i wymaga od nas pewnej wiedzy, dlatego trzeba mieć jak najwięcej informacji, które mogą być dla nas ważne.

Trzeba pamiętać, że praca nad takim wnioskiem będzie nam zajmowała trochę czasu, a terminy są najczęściej ograniczone. W związku z tym pracę nad wnioskiem dobrze będzie rozpocząć odpowiednio wcześniej, by w ten sposób zagwarantować sobie na spokojnie jego wypełnienie w tym terminie, gdy ostatecznie będzie trzeba złożyć dokumentację. Dobrze robić to wcześniej, ponieważ w trakcie można natknąć się na problemy i wtedy oczywiście pomoc będzie ważna i trzeba będzie szukać rozwiązania napotkanych problemów.

dobrze napisany wniosek unijny Wiele osób obecnie się interesuje dotacjami, ale niewiele wie jak wniosek napisać. Sam wniosek musi być opisem tego projektu, który będziemy chcieli realizować. dlatego w takim wniosku trzeba bardzo dokładnie przedstawić swój pomysł oraz motywacje, które mają zdecydować o tym, że nam właśnie dofinansowanie będzie udzielone.

Przed rozpoczęciem pisania wniosku trzeba się zastanowić na co chcemy uzyskać dofinansowanie i czy rzeczywiście mamy taką działalność, na którą takie wsparcie będzie możliwe. mamy różne projekty prowadzone przez UE i trzeba również te swoje działania dopasować do konkretnego programu z tych różnych, które obecnie są nam proponowane. To ważne, by nie składać wniosku do programu, który podejmuje inną tematykę niż nasz pomysł na działalność. Przy przygotowaniu wniosku bardzo często liczą się szczegóły i dobrze będzie wszystkie kwestie starannie brać pod uwagę.