30 maja 2016 Udostępnij

Realizacja unijnego projektu wymaga precyzji i staranności cz I

Przygotowanie dobrego wniosku o dotację to dopiero początek, gdy chodzi o wsparcie z unii dla przedsiębiorstw. Później będzie trzeba jeszcze spełniać wiele różnorakich wymogów, które będą się pojawiać.

Jeśli chodzi o realizację dotacji z Funduszy Europejskich to w tym temacie jest wiele niedomówień. Osoby, które nie będą w stanie poradzić sobie z formalnościami, wnioskami czy terminami często narzekają na to jakie obowiązki trzeba spełniać, jeśli ktoś chce się o dofinansowanie starać. Nie zmienia to jednak faktu, ze sam wniosek to dopiero początek tego wszystkiego co będzie nas czekać. Nie wystarczy bowiem jedynie realizować planów, które sobie założyliśmy. Będzie trzeba także zadbać o wiele innych wymagań jakie będzie stawiał nam ustawodawca.

Kwestią trudną do załatwienia bardzo często będzie sprawa rozliczenia takiej dotacji, którą uda się nam uzyskiwać. Czasami może się okazać, że nie uzyskamy środków właśnie przez problemy, które związane są ze sprawami papierkowymi. Odpowiednie dokumentowanie jest bardzo ważne i trzeba to wziąć pod uwagę. Przedsiębiorcy często zanim podejmą decyzję muszą zająć się poznawaniem warunków dofinansowania, tak by potem nie być nadmiernie zaskoczonymi przez procedury, które obowiązują każdego. Najważniejsze wymagania, które trzeba będzie spełnić to między innymi wybranie dostawców towarów oraz usług.

faktury firmowe Nawet firmy, które są prywatne i nie stosują prawa związanego z zamówieniami publicznymi będą musiały podjąć się takich działań, by wszystkie projekty realizować tak, że nie będą one budzić żadnych wątpliwości. Oczywiście jedną ze spraw będzie między innymi kwestia konkurencyjności, z którą firma musi się zmierzyć. Niezależnie od tego o jakie dotacje się staramy ważną kwestią będzie także podejmowanie działań związanych z ich rozliczeniem. To również musi być tak wykonywane, że nie będzie budzić żadnych zastrzeżeń.

Podstawą są zawsze wszystkie faktury, które powinny być dobrze opisane i odpowiednie potwierdzenia zapłaty, które będą dokumentować te wydatki, które są przez nas ponoszone. Konieczne jest zachowywanie do kontroli wszystkich dokumentów, które odnoszą się do podejmowanych działań. Jeśli część kosztów to również wynagrodzenie dla pracowników trzeba także te kwestie wziąć pod uwagę.