1 czerwca 2016 Udostępnij

Realizacja unijnego projektu wymaga precyzji i staranności cz II

Zmiany w projekcie

Wniosek o dotacje to nie tylko narzędzie, które daje nam szansę na walkę o pieniądze z Unii, ale również pewien plan działania, którego firma musi się przez pewien okres trzymać. Należy realizować wszystkie inwestycje w należyty sposób i brać pod uwagę to co w projekcie było przygotowywane. W czasie realizacji projektu mogą się jednak pojawić jakieś nieprzewidziane sytuacje i dlatego czasami po prostu ten projekt, który założyliśmy będzie się jednak zmieniał. Takie zmiany są jednak możliwe i będzie można wprowadzać modyfikacje w miarę, gdy pojawi się taka konieczność. Najważniejsze będzie cały czas trzymanie ręki na pulsie, by wprowadzić zmiany zgodnie z procedurami. W ten sposób nie będziemy się narażali na konsekwencje, że nie podejmujemy konkretnych działań. najczęściej zamiany dotyczyć będą kwestii związanych z budżetem.

Bezproblemowe będzie dokonywanie oszczędności, które nie wymaga informowania instytucji udzielającej wsparcia, a tym bardziej uzyskiwania zgody. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że mogą się pojawić różne komplikacje w zakresie wydatków i trzeba umieć te sprawy wziąć pod uwagę. jeśli uda się zaoszczędzić w procesie realizacji projektu często beneficjenci chcą przenosić środki na inne części projektu. Nie zawsze jednak będzie to możliwe. trzeba więc realizować szacowanie kosztów w odpowiedni sposób, tak by nie nadziać się na zmieniające się ceny czy wahania rynku, które zawsze musza być wpisane w ryzyko, które będzie czymś zupełnie normalnym.

lista wydatków w projekcie W każdym projekcie sprawą kluczową będzie również przygotowanie listy tych zakupów jakie będzie się realizować. tutaj również można wprowadzać korektę, ale częściej będzie to jedynie założenie teoretyczne, ponieważ w praktyce będzie z tym różnie. Taka zmiana będzie wymagała załatwiania wielu formalności i zgody pisemnej. W uzasadnionych przypadkach będzie można jednak taką zgodę uzyskiwać. W projektach, które związane są z zakupem sprzętu i aparatury różnego rodzaju ważne będzie również branie pod uwagę kwestii związanych z postępem technologicznym. Zmiana zakresu rzeczowego będzie możliwa jedynie w sytuacji, gdy przeprowadzi się test zgodności warunków z tym jakie kryteria były brane pod uwagę przy tym wniosku o dofinansowanie.