6 listopada 2022 Udostępnij

Porady jak wyróżnić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Szukając nowej pracy każdy uczestniczy w wielu rozmowach kwalifikacyjnych i dość często ludzie nie wiedzą jak się do nich przygotować i jak odpowiadać na pytania, aby zrobić dobre wrażenie i zdobyć stanowisko. Dziś przedstawimy Ci kilka wskazówek jak wyróżnić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Praca domowa

Znajdź jak najwięcej informacji o danej firmie. Pomoże Ci to uświadomić sobie, jaki wkład możesz wnieść w rozwój ich biznesu. Musisz być gotowy z porządną odpowiedzią na pytanie: "Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?".

2. Dress-code

Na rozmowę kwalifikacyjną załóż odpowiednie ubrania. Nie zakładaj szortów idąc na rozmowę kwalifikacyjną w banku. Najlepszym scenariuszem jest znalezienie informacji o dress-code w danej firmie i założenie wymaganych ubrań. Tak czy inaczej, bądź mądry przy wyborze tego, co założyć i nie zakładaj tandetnych ubrań, głębokich dekoltów czy przezroczystych bluzek.

3. Nie spóźniaj się

Przyjdź kilka minut wcześniej, aby mieć trochę czasu na zorganizowanie się. Spóźnianie się oznacza, że nie jesteś punktualny, będziesz często łamał terminy i że nie jesteś wystarczająco zmotywowany do zdobycia stanowiska, ponieważ pozwalasz sobie na zrobienie złego wrażenia spóźniając się.

4. Bądź sobą

HR chce widzieć silnego, profesjonalnego i pewnego siebie kandydata, więc nie denerwuj się i pokaż swoje najlepsze cechy i umiejętności.

5. Unikaj negatywnych skojarzeń

Nigdy nie wypowiadaj zdań typu: "Nie mogłem znaleźć pracy w tej sferze, dlatego...", "Miałem wiele wariantów, ale...", "Miałem możliwość, ale...". Zawsze lepiej skupić się na swoich udanych projektach i osiągnięciach.

6. Bądź ciekawski

Zadawaj pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Udowodni to Twoje zainteresowanie firmą i realną chęć pracy w niej. Możesz przygotować sobie przed rozmową wszystkie pytania, które Cię interesują. HR będzie zwracał uwagę na to, o co pytasz, dlatego ważne jest, aby najpierw zadać właściwe pytania i nie zaczynać od wynagrodzenia.

7. Zdecyduj się na kolejne kroki.

Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej nie zapomnij omówić, kiedy dowiesz się o jej wynikach. Możecie ustalić, że zadzwonicie do siebie w ustalonym terminie. Na koniec rozmowy podziękuj rozmówcy za spotkanie i poświęcony czas.

8. List z podziękowaniami

Po rozmowie kwalifikacyjnej wyślij do firmy e-mail z podziękowaniem. Będzie to nie tylko uprzejmy gest, ale także dobry sposób na przypomnienie o sobie i wyróżnienie się z tłumu kandydatów.

Tak więc, teraz już wiesz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i jak się podczas niej zachować, więc jestem pewna, że już wkrótce dostaniesz wymarzoną pracę.