20 czerwca 2016 Udostępnij

Pisanie wniosków unijnych – 10 kroków zanim złożysz wniosek o dotację cz II

6. Zapoznaj się z narzędziami

Trzeba zapoznać się z tym jak składa się wniosek. Należy sprawdzić czy będzie to wersja elektroniczna czy papierowa. Trzeba także zobaczyć czy można wniosek wysyłać pocztą czy możliwe będzie złożenie osobiście. Do przygotowania wniosków najczęściej mamy specjalny internetowy generator, który ułatwi nam wprowadzenie danych. Dobrze będzie sprawdzić jak funkcjonuje każdy generator. Wprowadzając wstępne dane będzie można sprawdzić czy wszystko działa. Dzięki temu zobaczymy, czy z dalszym wprowadzeniem danych nie będzie problemów. Generatory działają online, dlatego warto mieć zapisywaną na bieżąco wersję w innym miejscu, tak by nie utracić wielu godzin swojej pracy w momencie, gdy dojdzie do przypadkowego zawieszenia się generatora co może niestety zniszczyć naszą pracę.

7. Postępuj zgodnie z instrukcją pisania wniosku

W trakcie przygotowywania projektu zauważymy, że jest wiele kwestii, które trzeba przygotować. Tak naprawdę wszystkie dane są ważne, a jednocześnie w wielu miejscach mamy ograniczoną ilość miejsca, co oczywiście wymagać będzie od nas pewnego skracania myśli. Należy także trzymać się instrukcji pisania wniosku. Niezbędne będzie zapoznanie się z kryteriami, ponieważ dzięki temu uda się nam uzyskać lepszy wynik.

8. Sprawdź wykonalność wskaźników projektu

We wniosku muszą być wpisywane wskaźniki, które określą atrakcyjność projektu. Warto się z tą kwestią zapoznać, by ten element dobrze uzupełnić.

9. Bądź przygotowany na niespodziewane sytuacje w trakcie pisania wniosku o dotacje

W trakcie pisania wniosku może się wiele wydarzyć, dlatego dobrze będzie umieć wprowadzać pewne zmiany, gdy pojawi się konieczność.

dobry wniosek 10. Czy zainwestowałbyś w swój projekt?

Jeśli już przygotujemy wniosek warto zadać sobie pytanie czy jest on na tyle atrakcyjny, że chcielibyśmy w niego inwestować. Wtedy z dystansu będzie można sprawdzić jak projekt wygląda i czy rzeczywiście ma szanse. Pisanie wniosków w ostatnich latach się zmieniło, stało się bardziej skomplikowane, dlatego trzeba do tych kwestii się przyłożyć. Czasami mały projekt wymagać będzie pracy przynajmniej kilku osób, które będą musiały ze sobą mocno współpracować, by uzyskać pozytywne efekty i dostać dotacje.