
Pisanie wniosków unijnych – 10 kroków zanim złożysz wniosek o dotację cz I
Zanim zaczniemy przygotowywać wniosek należy się upewnić, że znamy odpowiedzi na ważne kwestie, które ułatwią nam zdecydowanie pisanie takiego wniosku.
1. Jasno i precyzyjnie zdefiniuj cel projektu
Z jednej strony wydaje się to rzeczywiście oczywiste. Jak bowiem uzyskać środki jeśli nie będziemy w stanie definiować swojego projektu i celu jaki chcemy osiągać. Należy pamiętać, że to naszym zadaniem będzie podejmowanie takich działań, by przenieść swój pomysł z głowy na kartkę papieru, co jest kluczem do tego, by starać się o uzyskiwanie dofinansowania.
2. Zapewnij środki na sfinansowanie projektu
Pozyskiwanie środków generuje również wydatki, dlatego trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Wsparcie może mieć różną wielkość i dlatego trzeba sprawdzić jakie finanse musimy sami przygotować. Ważne będzie także kontrolowanie tego jak wyglądają nasze możliwości i czy mamy rzeczywiście źródła finansowania tego projektu, który będziemy chcieli realizować.
3. Oceń swoje szanse na pozyskanie dotacji
Dobrze będzie racjonalnie podejść do takich działań, by ocenić także swój projekt i dobrze zastanowić się czy rzeczywiście istnieje szansa, że na nasz projekt będziemy w stanie uzyskać dofinansowanie. Czasami okazuje się, że są bardzo dobre projekty, ale nie nadają się do konkretnych projektów i w takim przypadku może się okazać, że nie będziemy mieli szansy na uzyskiwanie dofinansowania. Dobrze będzie sprawdzać kryteria formalne, ponieważ jeśli ich nie spełnimy nie mamy szans i projekt praktycznie od ręki będzie odrzucony.
4. Stwórz zespół
W zależności od tego jak duży projekt będziemy chcieli przygotowywać możemy robić to samemu albo korzystać ze wsparcia zespołu. Jeśli mamy duże projekty to na pewno takie wsparcie jest ważne. W związku z tym trzeba dobrze sprawdzić jak wygląda funkcjonowanie naszych pracowników i czy możemy oczekiwać, że będą oni w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu na realizowanie konkretnego projektu.
5. Planuj i kontroluj wykonanie planu
Wszystkie działania, które będą podejmowane muszą być dobrze zaplanowane. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę nie będzie się dobrze kończyć. Warto dzielić projekt na mniejsze etapy, by do każdego się przyłożyć i osiągnąć zadowalające efekty. Warto wyznaczyć sobie okres, w którym projekt będzie realizowany.
VEmeric Brehier, poseł do PE, jest sprawozdawcą Komisji Kultury, która wydała opinię na temat ustawy o prawie cyfrowym i aktywnie uczestniczyła w przyjęciu art. 30. Powrócił do prawa europejskiego w sprawie istotnych punktów genezy tego artykułu, a także omawia przyszłe monitorowanie...
Jak tworzyć wniosek o dotacje unijne?
V Jeśli planujemy samodzielne przygotowanie wniosku o dotację unijną, musimy liczyć się z tym, że nie będzie to proste zadanie. Praca nad wnioskiem musi zostać rozpoczęta od analizy posiadanej przez nas dokumentacji, niezbędne jest przy tym przyjrzenie się wszystkim aktom prawnym...
V6. Zapoznaj się z narzędziami Trzeba zapoznać się z tym jak składa się wniosek. Należy sprawdzić czy będzie to wersja elektroniczna czy papierowa. Trzeba także zobaczyć czy można wniosek wysyłać pocztą czy możliwe będzie złożenie osobiście. Do przygotowania wniosków...