Pisanie wniosków unijnych – 10 kroków zanim złożysz wniosek o dotację cz I
Zanim zaczniemy przygotowywać wniosek należy się upewnić, że znamy odpowiedzi na ważne kwestie, które ułatwią nam zdecydowanie pisanie takiego wniosku.
1. Jasno i precyzyjnie zdefiniuj cel projektu
Z jednej strony wydaje się to rzeczywiście oczywiste. Jak bowiem uzyskać środki jeśli nie będziemy w stanie definiować swojego projektu i celu jaki chcemy osiągać. Należy pamiętać, że to naszym zadaniem będzie podejmowanie takich działań, by przenieść swój pomysł z głowy na kartkę papieru, co jest kluczem do tego, by starać się o uzyskiwanie dofinansowania.
2. Zapewnij środki na sfinansowanie projektu
Pozyskiwanie środków generuje również wydatki, dlatego trzeba sobie z tego zdawać sprawę. Wsparcie może mieć różną wielkość i dlatego trzeba sprawdzić jakie finanse musimy sami przygotować. Ważne będzie także kontrolowanie tego jak wyglądają nasze możliwości i czy mamy rzeczywiście źródła finansowania tego projektu, który będziemy chcieli realizować.
3. Oceń swoje szanse na pozyskanie dotacji
Dobrze będzie racjonalnie podejść do takich działań, by ocenić także swój projekt i dobrze zastanowić się czy rzeczywiście istnieje szansa, że na nasz projekt będziemy w stanie uzyskać dofinansowanie. Czasami okazuje się, że są bardzo dobre projekty, ale nie nadają się do konkretnych projektów i w takim przypadku może się okazać, że nie będziemy mieli szansy na uzyskiwanie dofinansowania. Dobrze będzie sprawdzać kryteria formalne, ponieważ jeśli ich nie spełnimy nie mamy szans i projekt praktycznie od ręki będzie odrzucony.
4. Stwórz zespół
W zależności od tego jak duży projekt będziemy chcieli przygotowywać możemy robić to samemu albo korzystać ze wsparcia zespołu. Jeśli mamy duże projekty to na pewno takie wsparcie jest ważne. W związku z tym trzeba dobrze sprawdzić jak wygląda funkcjonowanie naszych pracowników i czy możemy oczekiwać, że będą oni w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu na realizowanie konkretnego projektu.
5. Planuj i kontroluj wykonanie planu
Wszystkie działania, które będą podejmowane muszą być dobrze zaplanowane. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę nie będzie się dobrze kończyć. Warto dzielić projekt na mniejsze etapy, by do każdego się przyłożyć i osiągnąć zadowalające efekty. Warto wyznaczyć sobie okres, w którym projekt będzie realizowany.
VSzukając nowej pracy każdy uczestniczy w wielu rozmowach kwalifikacyjnych i dość często ludzie nie wiedzą jak się do nich przygotować i jak odpowiadać na pytania, aby zrobić dobre wrażenie i zdobyć stanowisko. Dziś przedstawimy Ci kilka wskazówek jak wyróżnić się podczas rozmowy...
V Erasmus dla młodych przedsiębiorców to program wymiany ponadnarodowej, który oferuje nowym przedsiębiorcom i osobom chcącym założyć firmę możliwość uczenia się od doświadczonych przedsiębiorców, którzy prowadzą małe firmy w innych krajach Unii Europejskiej. iED zapewnia...
Wykorzystaj w pełni swój biznesplan
VChociaż podstawowym zastosowaniem biznesplanu jest przekonanie kredytodawców i grantodawców, aby dali Ci pieniądze, których potrzebujesz, aby rozpocząć działalność, nie powinieneś lekceważyć biznesplanu jako narzędzia, które możesz wykorzystać, aby zapewnić, że Twój nowy biznes...