8 czerwca 2016 Udostępnij

Liczy się treść, ale przepustką do sukcesu jest forma cz II

Strona formalna funduszów europejskich na pewno będzie się nam kojarzyła mnóstwem załatwień. Każda firma, która stara się dbać o unijne pieniądze powinna oczywiście myśleć o wypełnieniu tych licznych formalności.

Przyjmuje się, że obecnie ocena wniosków to czysta formalność. Ale nie do końca tak to wygląda. Zwraca się bowiem uwagę na wiele istotnych kwestii, które mogą decydować o tym czy nasz wniosek będzie pozytywnie oceniony. Nie ma jednego katalogu tych wymogów, które będą zawsze obowiązkowe. Różnice są w liczbie załączników, które będzie trzeba przygotowywać i składać z wnioskami o dofinansowanie.

Część instytucji będzie dodatkowo różnicować te wnioski i tym samym będzie trzeba spełniać różne wymagania. Dlatego są takie sytuacje, gdy na etapie składania wniosków nie będzie trzeba przygotowywać załączników, ale będzie trzeba takie elementy następnie wprowadzić już po jakimś czasie. Zakres oceny formalnej jest także zróżnicowany. Może dotyczyć jedynie podstawowych kwestii jak i też może mieć formę bardziej rozbudowaną, która będzie się odnosić rzeczywiście do wielu elementów.

Merytoryka

Ocena merytoryczna jest także ważnym elementem. Starając się o dofinansowanie trzeba przygotować zawsze prawidłowe treści, które będą się odnosić do tego projektu, jaki będziemy chcieli realizować. Formularze wniosków przygotowuje się tak, by wszystko stało się łatwiejsze, ale w praktyce różnie to wygląda. Wszystkie opisy we wnioskach muszą być pełne i przejrzyste. Oceniający nie mogą przyznawać punktów wyłącznie na podstawie domysłów, dlatego kwestie opisu są tak ważne. Konkursy mają także swój zakres i dlatego trzeba umieć dopasować projekt do tego zakresu konkursu, w którym, będziemy chcieli brać udział.

Rozpatrywanie wniosków unijnych To sprawa kluczowa, na którą zawsze trzeba zwracać swoją uwagę. Wnioski będą oceniane przez profesjonalistów z dużym, doświadczeniem, dlatego nie ma co oczekiwać, że nasz projekt jakoś się prześlizgnie. Dlatego warto brać pod uwagę te możliwości jakie obecnie istnieją, by zawsze swój wniosek udoskonalić.

Kryteria to jedno, ale druga sprawa to odpowiadanie na te wymagania jakie będą związane również z realizacją takiego projektu. To również będzie trzeba wziąć pod uwagę, by skutecznie przygotować swój projekt . Widać więc wyraźnie, że przy przygotowywaniu wniosków tak naprawdę trzeba brać pod uwagę bardzo wiele różnych kwestii, by w rzeczywistości dobrze je zrealizować i osiągnąć efekt w postaci zatwierdzenia takiego wniosku i uzyskania środków.